telgodz. 7-15
 
 
Kategorie strzałka
Szybki kontakt

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu!

telefon535-572-882 godz. 7-15

r.sikora@itekpolska.pl

Sprawdź jak do nas trafić!

mapa
Wkład kominowy - budowa
20140611104727_4e791205f8a17981d62c5c9af.jpg

Jak dobrać wkład kominowy?

Jak dobrać wkład kominowy?

Poszczególne źródła ciepła wymagają różnych typów wkładów kominowych. Zapraszamy do zapoznania się z zaleceniami konstrukcyjnymi dla różnych kotłów i kominków.

 

Wiele jest czynników, które wpływają na bezpieczeństwo komina. Jednym jest niewątpliwie stosowanie się do obowiązujących przepisów i zaleceń producenta konkretnego wkładu kominowego. W tym artykule zajmiemy się nie tak znowu skomplikowanym zagadnieniem, którym jest dobranie wkładu kominowego do posiadanego bądź planowanego przez nas kotła lub typu kominka.


Wkłady kominowe - rodzaje

 

Wkłady kominowe do kominków

Zarówno w przypadku kominków otwartych, jak i zamkniętych wybierać możemy pomiędzy wkładem kominowym ceramicznym, wykonanym ze stali emaliowanej oraz wkładem kominowym żaroodpornym. Dopuszcza się także komin ceglany.

 

Wkłady kominowe do kotłów węglowych

W kotłach węglowych starego typu dopuszcza się komin ceglany, w nowego już nie. W przypadku obydwu typów zalecane są wkłady ceramiczne i wykonane ze stali emaliowanej. Dopuszcza się również wkłady kominowe żaroodporne.

 

Wkłady kominowe a spalanie biomasy

Przy kotłach na biomasę dopuszcza się kominy ceglane, a zaleca wkłady żaroodporne, ze stali emaliowanej bądź też wkłady ceramiczne.

 

Wkłady kominowe do kotłów olejowych

W przypadku kotłów olejowych zaleca się stosowanie wkładów ze stali kwasoodpornej bądź ceramicznych.

 

Wkłady kominowe do kotłów gazowych

Różnorodne typy kotłów gazowych (w tym kotły gazowe atmosferyczne i wentylatorowe, kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania oraz kotły gazowe kondensacyjne) mają w kwestii wkładów te same wymagania. Zaleca się przy nich wkłady kominowe kwasoodporne lub wkłady ceramiczne.

 

Mamy nadzieję, że naszą krótką rozpiską pomogliśmy Państwu w chociaż pobieżnym zorientowaniu się w temacie typów wkładów kominowych, które stosuje się przy poszczególnych rodzajach źródeł ciepła. Jeśli mają Państwo jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu!

 
 
 
 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności