Jeśli planują Państwo wymianę swojego przestarzałego kotła na nowy, ten artykuł jest właśnie dla Państwa. Pomożemy Państwu wybrać nowy wkład kominowy!
Zastąpienie starego kotła fabrycznie nowym i nowoczesnym urządzeniem wcale nie musi się wiązać z generalnym remontem lub gruntowną przebudową komina. Dobrze wiedzieć, że jeśli tylko komin w naszym domu jest w dobrym stanie oraz cechuje się odpowiednim kształtem i średnicą, można go z powodzeniem wykorzystać w trakcie wprowadzenia nowej instalacji kominowej.
W przypadku gdy mamy w planach wymianę starego kotła wykorzystującego paliwa stałe na kocioł gazowy lub olejowy, konieczne będzie przystosowanie komina do pracy w innych warunkach. Zanim jednak przystąpimy do montażu nowego wkładu kominowego, który będzie niezbędny do bezpiecznego odprowadzenia spalin, trzeba z komina usunąć nagromadzoną w nim sadzę i zniwelować wszystkie powstałe przez lata użytkowania ubytki.
Kotły spalające paliwa gazowe bądź olejowe wymagają wykorzystania wkładów kominowych kwasoodpornych. Spowodowane jest to tym, że w trakcie rozruchu bądź cyklicznej pracy kotła wykrapla się para wodna zawierająca kwaśny kondensat o działaniu korozyjnym. Głównym zagrożeniem dla komina jest kwas siarkowy.
Rzadko zdarza się, żeby przekrój komina był niewystarczający do zamontowania wkładu kominowego, jako że nowe kotły cechują się mniejszymi mocami cieplnymi. Jednakowoż może się okazać, że konieczne będzie zdecydowanie się na wkłady kominowe owalne, czyli tak zwane owale. Pozwalają one na wykorzystanie większej części komina do odprowadzania spalin.
Na sam koniec przypomnimy tylko, że komin ze względów bezpieczeństwa musi zostać odebrany w trakcie inspekcji kominiarskiej zanim zacznie być użytkowany. Obowiązek taki nakłada na nas polskie prawo.