tel
 
 
Kategorie strzałka
Szybki kontakt

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu!

telefon

r.sikora@itekpolska.pl

Sprawdź jak do nas trafić!

mapa
Wkład kominowy - budowa
20140611104727_4e791205f8a17981d62c5c9af.jpg

Sklep Wkład kominowy ostrzega przed czadem!

Sklep Wkład kominowy ostrzega przed czadem!

Powoli zbliża się sezon grzewczy, więc najwyższy czas przypomnieć temat zatrucia tlenkiem węgla. Powraca on co prawda każdego roku, ale w dalszym ciągu zdarzają się tragiczne w skutkach wypadki. Niestety świadczy to o tym, że pisania i przypominania o tym śmiertelnym zagrożeniu, które stanowi czad, nigdy za wiele.

 

Statystyki – zatrucie czadem w sezonie grzewczym 2013/2014


W samym województwie śląskim w ostatnim sezonie grzewczym (od października 2013 roku do marca 2014 roku) Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej zarejestrowała 1862 zdarzenia związane z działaniem tlenku węgla. Liczba osób poszkodowanych wyniosła 645 (w tym 216 dzieci), ofiar śmiertelnych było 9, z czego 3 to były dzieci.


Z informacji udostępnionych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w sezonie grzewczym 2012/2013 na terenie całej Polski odnotowano ponad 3800 zdarzeń, poszkodowanych zostało 2216 osób, 91 osób poniosło śmierć.

Jak się bronić przed zatruciem?


Tlenek węgla jest aż tak niebezpieczny, dlatego że jest bezbarwny, pozbawiony smaku i bezwonny. Nie bez przyczyny nazywa się go cichym zabójcą. Poza pożarami przyczyną jego powstawania mogą być m.in. nieszczelne przewody kominowe, brak sprawnego odprowadzenia spalin (także z garażu!) i nieprawidłowo działająca wentylacja w pomieszczeniach.


Co możemy zrobić, żeby uchronić się przed tlenkiem węgla? Przede wszystkim nie wolno bagatelizować objawów zatrucia czadem: nudności, zawrotów oraz bólu głowy, duszności lub nieregularnego oddechu oraz nagłej senności. Wszystko to może świadczyć o tym, że w pomieszczeniu, w którym przebywamy znajduje się tlenek węgla!


W przypadku korzystania z otwartego źródła ognia, zadbaj o rozszczelnienie okien i odpowiednią wentylację. Pod żadnym pozorem nie wolno blokować, zaklejać ani w jakikolwiek sposób zasłaniać kratek wentylacyjnych.


Należy użytkować tylko i wyłącznie sprawne technicznie urządzenia, które posiadają odpowiednie dopuszczenia i certyfikaty. Dbanie o stan techniczny urządzeń i ich prawidłowy montaż jest niezbędne dla bezpieczeństwa wszystkich domowników.


Warto także zainwestować w specjale czujniki, które zawczasu są w stanie ostrzec domowników przed zagrożeniem.

Jak często należy przeprowadzać przeglądy techniczne i kominiarskie?


Opalanie węglem i drewnem – przegląd przynajmniej raz na 3 miesiące.
Opalanie gazem ziemnym i olejem opałowym – przynajmniej raz na pół roku.
Przegląd instalacji wentylacyjnej przeprowadza się przynajmniej raz w roku.


Radzimy sprawdzać wentylację także na własną rękę – wystarczy przyłożyć kartkę papieru do kratki wentylacyjnej. Jeśli ciąg powietrza jest dobry, powinna ona przylgnąć do kratki. Ale pamiętajmy, że pod żadnym pozorem taki domowy test nie zastąpi profesjonalnego przeglądu!

Jak postępować w przypadku zatrucia czadem?


W przypadku gdy podejrzewamy zatrucie tlenkiem węgla, należy natychmiast otworzyć wszystkie drzwi i okna w pomieszczeniu i jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną na świeże powietrze. Gdy poszkodowany znajdzie się już w bezpiecznym miejscu, należy rozluźnić mu ubranie, ale nie rozbierać – wychłodzenie organizmu nie jest wskazane. Jeśli stwierdzimy brak oddechu lub zatrzymanie akcji serca, należy natychmiast podjąć odpowiednie działania – przeprowadzić sztuczne oddychanie i masaż serca.


W przypadku zatrucia czadem koniecznie wezwij służby ratownicze! Na wszelki wypadek przypomnimy numery:


999 – Pogotowie ratunkowe
998 – Straż pożarna
112 – jednolity i ogólnoeuropejski numer alarmowy

Pod żadnym pozorem nie wolno przebywać w pomieszczeniach, w którym podejrzewamy obecność tlenku węgla! Korzystać z nich wolno dopiero po zlokalizowaniu i usunięciu przyczyny pojawienia się czadu.


W imieniu sklepu Wkład kominowy prosimy o ostrożność i rozwagę!

 
 
 
 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności