telgodz. 7-15
 
 
Kategorie strzałka
Szybki kontakt

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu!

telefon535-572-882 godz. 7-15

r.sikora@itekpolska.pl

Sprawdź jak do nas trafić!

mapa
Wkład kominowy - budowa
20140611104727_4e791205f8a17981d62c5c9af.jpg

Kiedy stosujemy w kominie wkład owalny?

Kiedy stosujemy w kominie wkład owalny?

Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką i zastosowaniem wkładów kominowych owalnych.

Wkład owalny to przede wszystkim sposób na maksymalne wykorzystanie przekroju już istniejącego komina. Stosowany jest między innymi w sytuacjach, gdy montaż wkładu okrągłego nie jest możliwy ze względu na stawiane przez producenta kotła zalecenia odnośnie przekroju.


 

Kiedy montujemy wkład owalny?

 


Wkład owalny montuje się bardzo często w sytuacji, gdy masz komin ma przekrój prostokątny – w ten sposób można wykorzystać większą część światła komina do naszych potrzeb, zamiast zawężać przekrój wkładem okrągłym. Owal (bo tak też nazywa się skrótowo wkłady owalne) może z powodzeniem zostać wykorzystany podczas remontu starego komina murowanego – zwłaszcza że stare kominy bardzo często były budowane w przekroju prostokątnym.


 

Wkład owalny - budowa

 


Na wkład kominowy owalny składają się takie elementy jak:

 

  • Rury
  • Kolana
  • Parasole
  • Płyty dachowe
  • Trójniki
  • Wyczystki
  • Odskraplacze

 

 

Wkład owalny – ratunek przed frezowaniem?

 


Wkład owalny może być jedynym sposobem, który uchroni nas przed frezowaniem komina, czyli mechanicznym powiększeniem średnicy. Frezowanie nie jest co prawda tak drogie jak rozbiórka starego komina i postawienie nowego, ale też nie należy do najtańszych. W tym miejscu jeszcze z całą mocą musimy podkreślić, że frezowanie koniecznie trzeba zlecać specjalistom i osobom posiadającym odpowiednie świadectwa kwalifikacyjne – głównie dlatego, że musi ono zostać przeprowadzone tak, aby nie naruszyć statyki całego komina.


Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy frezowanie jest niezbędne, ale w większości przypadków montaż wkładu owalnego jest możliwy.


 

Żaroodporny czy kwasoodporny?

 


Nie zapominajmy, że wybierając wkład owalny musimy go dopasować (a raczej typ stali, z której został wykonany) do spalanego przez nasz piec paliwa. Wszystkich z Państwa, którzy nie są pewni jaki wkład kominowy jest im potrzebny, odsyłamy do wcześniejszego artykułu: Jak dobrać wkład kominowy?


Elementy owalne dostępne w naszym sklepie znajdą Państwo w dwóch kategoriach: wkład owalny żaroodporny i wkład owalny kwasoodporny.


Tradycyjnie zakończymy zachęcając do kontaktu w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

 
 
 
 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności