telgodz. 7-15
 
 
Kategorie strzałka
Szybki kontakt

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu!

telefon535-572-882 godz. 7-15

r.sikora@itekpolska.pl

Sprawdź jak do nas trafić!

mapa
Wkład kominowy - budowa
20140611104727_4e791205f8a17981d62c5c9af.jpg

Kominy – podstawowe informacje

Kominy – podstawowe informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem.

 

 

Komin może być integralną częścią danego budynku, ale istnieje także możliwość zamontowania komina jako tak zwanej konstrukcji wolnostojącej. Podziałów jest więcej i właśnie nimi zajmiemy się w naszym dzisiejszym artykule.

 

Kominy – funkcja

Podstawowym zadaniem kominów jest odprowadzanie gazów spalinowych, które powstają w palenisku, na zewnątrz budynku. Do pobocznych zadań konstrukcji kominowych zaliczyć można ochronę przed pożarami i przenikaniem trujących gazów do wnętrza pomieszczeń. Kominy odpowiadają także za dostarczanie tlenu do paleniska – wykorzystywane jest do tego celu zjawisko ciągu kominowego.

 

Kominy – podział ze względu na wykorzystane materiały

Najprostszym podziałem kominów jest rozróżnienie ze względu na materiał, który został wykorzystany w ich konstrukcji. W tej kategorii mamy kominy murowane, stalowe i ceramiczne – z zaznaczeniem, że kominy murowane są coraz rzadziej stosowane i tracą na popularności, powoli stając się przeżytkiem. Powodem tego, że branża systematycznie odchodzi od tradycyjnych kominów murowanych jest fakt, że nie spełniają one wymagań stawianych przez nowoczesne i zaawansowane technologiczne urządzenia grzewcze.

 

Kominy – podział ze względu na spełnianą funkcję

Kominy można podzielić również ze względu na spełnianą przez nie funkcję. W tej kategorii rozróżniamy kominy dymowe, spalinowe i wentylacyjne.

Zadaniem kominów dymowych jest odprowadzanie spalin z palenisk i urządzeń opalanych paliwem stałym, spalinowe odprowadzają spaliny z urządzeń opalanych gazem lub paliwami płynnymi, a kominy wentylacyjne odpowiadają zarówno za dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do paleniska, jak i za wymianę powietrza w pomieszczeniach.

 

Kominy – podział ze względu na charakter pracy

Ostatnim typem podziału jest rozróżnienie ze względu na charakter pracy. W tej kategorii mieszczą się kominy: mokre, suche, przeznaczone do pracy w nadciśnieniu oraz pracujące w podciśnieniu.

Komin mokry to taki, w którym spaliny nie osiągają tak zwanego punktu rosy – dzieje się tak chociażby przy zastosowaniu tak zwanych kotłów niskotemperaturowych. W kominie suchym temperatura przekracza punkt rosy, a więc na żadnym odcinku komina nie występuje zjawisko kondensacji pary wodnej.

O kominie pracującym w nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy ciśnienie na zewnątrz komina jest niższe od tego w kominie. Natomiast w przypadku kominów pracujących w podciśnieniu mamy do czynienia z odwrotną sytuacją.

 

Photo credit: =Nahemoth= (absent for a while) / Foter / CC BY

 
 
 
 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności