telgodz. 7-15
 
 
Kategorie strzałka
Szybki kontakt

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu!

telefon535-572-882 godz. 7-15

r.sikora@itekpolska.pl

Sprawdź jak do nas trafić!

mapa
Wkład kominowy - budowa
20140611104727_4e791205f8a17981d62c5c9af.jpg

Komin wolnostojący – garść informacji

Komin wolnostojący – garść informacji

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o kominach wolnostojących.

 

Jednym z podstawowych podziałów kominów jest rozróżnienie na kominy wolnostojące i wbudowane. W naszym dzisiejszym artykule zajmiemy się tym pierwszym rodzajem.

 

Komin wolnostojący – definicja

 

Najprostsza definicja określa komin wolnostojący jako komin, który nie jest związany z budynkiem i nie stanowi jego integralnej części – powinien być oddylatowany od ścian i stropów. Jest tym samym samodzielnym obiektem budowlanym, a jego konstrukcja musi zostać przeprowadzona w zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami i wytycznymi – w tym z Polskimi Normami Budowlanymi.

 

Funkcja komina wolnostojącego jest, rzecz jasna, identyczna z zadaniami spełnianymi przez kominy wbudowane – odprowadzanie spalin i dostarczanie tlenu do paleniska.

 

Najwyższe kominy wolnostojące – Polska, Europa, świat

 

Chlubny tytuł najwyższego komina na świecie należy do budowli wzniesionej przy elektrowni GRES-2 w kazachskim Jekybastuz. Ma on prawie 420 metrów wysokości (a konkretniej 419,7 metra). Najwyższy europejski znajdziemy w Słowenii w Trbovlju – do wybudowania tego 360-metrowego komina wykorzystano 11 tysięcy metrów sześciennych betonu i ponad 1000 ton hartowanej stali. Wszystko po to, by uniknąć gromadzenia się zanieczyszczeń w dolinie rzeki Sawa.

 

Jeśli natomiast chodzi o Polskę, najwyższy komin jest zlokalizowany przy elektrowni w Jaworznie – ma on 306 metrów wysokości. Drugie miejsce ex aequo zajęło aż pięć budowli – komin elektrociepłowni Kawęczyn w Warszawie, komin elektrowni w Bełchatowie, drugi komin elektrowni w Bełchatowie, komin elektrowni w Rybniku i już nieistniejący komin elektrowni w Kozienicach. Wszystkie mają po 300 metrów wysokości.

 
 
 
 
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności